"Ақмола облысы білім басқармасының Целиноград ауданы бойынша білім бөлімі Нұресіл ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа села Нуресиль отдела образования по Целиноградскому району управления образования Акмолинской области" 

Біз әлеум. желідеміз

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Математика

23.10.2019

Пән: Математика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық фигуралар

Мектеп: Нұресіл ауылы орта мектебі

Күні: 18.09.2019

Мұғалімнің аты-жөні: Сейтенова Шамшия Карбайқызы

Сынып: 4

Қатысқандар саны:17

Қатыспағандар саны: 0

 

Сабақ тақырыбы

Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу

 

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.3.1.1 - тікбұрышты үшбұрышты, текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (ұзындығы, ені, биіктігі) бір бірінен ажырату және атау

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

текшені, тікбұрышты параллелепипедті және олардың элементтерін (ұзындығы, ені, биіктігі) таниды және атауын біледі;

Көптеген оқушылар:

тікбұрышты параллелепипед көлемінің формуласын (V = a · b · c) қорытып шығарады және қолдануды біледі;

Кейбір оқушылар:

Кесте бойынша есеп құрастырып, оларды шығара алады;

Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

текшені, тікбұрышты параллелепипедті және олардың элементтерін атауды (ұзындығы, ені, биіктігі);

тікбұрышты параллелепипед көлемінің формуласын (V = a · b · c) қорытып шығарады;

Кесте бойыншы есеп құрастырып, оларды шығарады.

Пәндік лексика және терминология.

текшенің, тікбұрышты параллелепипедтің элементтері (ұзындығы, ені, биіктігі);

Құндылықтарды дарыту

 

 

Ынтымақтастықта бірлесе жұмыс жасауға дағдыландыру, сыйластық, адамгершілік, шыдамдылыққа, төзімділікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

қазақ тілі

АКТ қолдану дағдылары

Интерактив тақтасы

Бастапқы білім

 

Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табуға арналған формуланы (V = a · b · c) құрастырады және қолданады.

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

3-мин

 

 

 

 

 

 

2-мин

 

 

 

 

 

3-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-мин

 

Ұйымдастыру кезеңі.

Жылулық шеңбері

Бақыт деген осы шаттық шеңбері

Қол ұстасып тұрайықшы.

Бақыт деген көрмей қалса сағынып,

Мені іздейтін адал жүрек сендегі.

 

 

Топқа бөлу.

Партаға үшбұрыш, дөңгелек, текше, тіктөртбұрыш фигуралары қойылады, соған кеспе қағазда

алдын-ала дайындалған фигураларды алып, орындарын тауып топқа бөлінеді.

 

«Қарлы кесек» әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру.

Біз өткен сабақта «Кеңестік геометриялық фигуралар» деген тақырып өткен болатынбыз. Осы қар кескіні арқылы сендердің кеңестік геометриялық фигуралар қалай білетіндерінді тексерейік.

1 см3=1000мм3

1дм3=1000см3

1м3=1000дм3

1дм3=1000000мм3

1м3=1000000см3

1 л су=1дм3

 

Жаңа сабаққа кіріспе. Тапсырма.

Геометриялық фигуралар интерактивті тақта арқылы көрсетіледі. «Артық фигураны тап» (ой қозғау,салыстыру). Экранда шаршы,үшбұрыш, тіктөртбұрыш, дөңгелек, сапақша, текша мен тікбұрышты параллелепипед.

-Мұнда артық фигура- текше, параллелепипед себебі олар көлемді фигуралар, қалғандары жазық фигура. Шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, дөңгелек, сопақша- бұлар жазық фигуралары, олардың аудандары болады. Ал текше мен тікбұрышты параллелепипед кеңестік фигуралар олардың көлемдері болады.

Олай болса бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз: Геометриялық фигуралар: текше,тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу

V=a*b*c

бұл бүгінгі сабақтың формуласы

Бәрі қосылып айтады.

 

 

 

 

 

 

 

Дайын фигуралар кескіні

 

 

Қағаздан қар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дайын слайд

Сабақтың ортасы

5-мин

 

 

 

 

 

 

4-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5-мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

10-мин

«Сорбокин» әдісі.

1-тапсырма

Бөлменің ұзындығы- 7м, ені – 5м, биіктігі -3 м. Бөлменің көлемін тап.

 

 

2-тапсырма

«Өкіл» әдісі

V=a*b*c

Осы формулаға қарап шамала бойынша параллелепипедтердің көлемін табуға тапсырма

ұзындығы

ені

биіктігі

көлемі

9 м

?м3

10см

5см

8см

?см3

8дм

4дм

3дм

?дм3

 

Дескриптор:

Жазған жауаптарын жұптары,топтары тексереді

 

 

 

 

3-тапсырма

 

Сен зерттеушісің

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану.

Ой толғаныс кезеңі.

Есепте

1- топ

Қораптың көлемі 270 дм3-ге тең. Қораптың ұзындығы — 10 дм, ені 9 дм екендігі белгілі. Биіктігі нешеге тең?

 

Жауабы: қораптың биіктігі 

дм тең. 

2- топ

Тікбұрышты пішінді бөлменің көлемі- 45 м3. Еденінің ұзындығы -15 м3. Биіктігі қаншаға тең?

3- топ

Қораптың көлемін тап

ұзындығы- 12см, ені-4 см, биіктігі 6- см болатын қораптың көлемін тап

4- топ

Кесте бойынша есептер құрастырып, оларды шығар.

1 тапсыр

ма

2 тапсырма

3 тапсыр

ма

4

тапсырма

5

тапсырма

6

тапсырма

a

16 cм

9 дм

5 м

4 мм

20 см

12 дм

b

3 см

7 дм

 

м

8 мм

4 см

4 дм

h

2 см

 дм

4 м

3 мм

 см

3 дм

V

 см3

630 дм3

80 м3

 мм3

320 см3

 

 

Дескрипторы:

Есеп шығару кезіндегі шамалардың – ұзындығы, ені, биіктігі, көлемі арасындағы тәуелділікті қолдануды үйрене.

 

Сергіту сәті «Жетістік қаласынығ тұрғындары»

4 тапсырма

Көрсетілген өлшем бірлігіне өрнектеңдер.

12 м3 = дм3

12 дм3 = см3

3 м3 = дм3

1 000 000 мм3 = см3

1 дм3 = см3 = мм3

1 м3 = дм3 = см3

Дескрипторы:

Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу формуласын құрастыруды және қолдануды үйренесің.

5-тапсырма

ҚБ «Дұрыс-бұрыс» тәсілі

Өзара бағалау

Қорытынды: Оқушылар сабақтан алаған білімдерін «плюс-минус» тәсілі арқылы бағалайды.

 

Өзін-өзі бағалау

 

Аты- жөні:_____________________________________

 

 

Өзін-өзі бағалау

 

Аты- жөні:_____________________________________

 

 

Әрекеттердің аты

Орындағаным

өте жақсы

Қатемен

орындал

ды

Қиындық

туғызды

Орындай

алмадым

1

Геометриялық

фигуралардың аттаулары

 

 

 

 

2

параллепепипед көлемін табу

 

 

 

 

3

тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (ұзындығы, ені, биіктігі) тауып атау

 

 

 

 

 

4

Жаңа тақырыпты түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс: «Ойлан тап» әдісі

Стикерге сабақтан алған кері байланыстарын жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықтағы тапсырма

 

 

 

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Орындаған тапсырмаларын толықтырып, мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бірігіп жасайды

 

 

 

Оқулық

Жұмыс

дәптерлері,

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

 

 

Саралау тәсілдері арқылы «сорбокин» әдісімен 4 есеп құрып жұптық, топтық тапсырмаларын тексеремін.

Саралау тәсілінің бір түрі-қорытындылауда осы тақырыптан алған білімдерін кестені «+,-» әдісі арқылы өзі- өзі бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ҚБ

«Дұрыс- бұрыс» тәсілі арқылы бағалайды.

 

 

 

ҚБ

«+,-» тәсілі арқылы бағалайды

 

 

 

Оқушылардың денсаулығына және қауіпсіздігіне байланысты ережелер оқылып партада отырған кезде омыртқа жотасының қисаймауларын қадағалаймын.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

Просмотров: 1418


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст