Пəн: Музыка |
Мектеп: Нұресіл ауылы орта мектебі |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Смаилова Зульфия Жанбулатовна |
|
|
Сынып: 4 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Бөлім |
2-бөлім. Құндылықтар |
|
|
Сабақтың |
|
|
|
тақырыбы |
Құндылықтар шеңбері |
|
|
Осы сабақта қол |
4.1.1.1 – музыкалық көркемдеуіш құралдардың көмегімен əуеннің |
||
жеткізілетін оқу |
жанрын, көркемдік образдарын анықтау жəне салыстыру; |
||
мақсаттары (оқу |
4.1.2.1 – əн айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы |
||
бағдарламасына |
|||
екідауысты қарапайым элементтері бар əндерді орындау; |
|||
сілтеме) |
|||
4.3.1.1 – өз шығармашылық жұмысын көрсету жəне бағалай білу, |
|||
|
|||
|
жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу. |
||
|
|
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: |
|
|
|
– құндылық ұғымы туралы түсінеді; |
||
|
– Отан, отбасы, рəміздерге деген құрметті сезінеді; |
||
|
– музыкалық шығармалар арқылы мейірімділік, сүйіспеншілік пен махаббат |
||
|
ұғымдарын жеткізуге тырысады; |
|
|
|
– күйдің мазмұнын, əннің сипатын, көркемдеуіш құралдарын анықтайды. |
||
|
Көптеген оқушылар: |
|
|
|
– құндылық ұғымы туралы түсінеді; |
||
|
– Отан, отбасы, рəміздерге деген құрметті сезінеді; |
||
|
– музыкалық шығармалар арқылы мейірімділік, сүйіспеншілік пен махаббат |
||
|
ұғымдарын жеткізеді; |
|
|
|
– күйдің мазмұнын, əннің сипатын, көркемдеуіш құралдарын анықтайды жəне |
||
|
сипаттайды. |
|
|
|
Кейбір оқушылар: |
|
|
|
– құндылық ұғымы туралы түсінеді, сипаттайды; |
||
|
– Отан, отбасы, рəміздерге деген құрметті сезінуде өз пікірін ортаға салады; |
Құндылықтарды Музыканы тыңдау арқылы патриоттық сезімге тəрбиелеу
дарыту
Пəнаралық |
Өзін-өзі тану. Дүниетану. Əдебиеттік оқу |
|
|
|
|
|
байланыстар |
|
|
|
|
|
|
Бастапқы білім |
Туған өлкемді жырлаймын |
|
|
|
|
|
|
Сабақ барысы |
|
|
|
|
|
Сабақтың |
Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет |
|
Ресурстар |
|||
жоспарланған |
|
|
|
|
|
|
кезеңдері |
|
|
|
|
|
|
Сабақтың басы |
(МК, Ұ) 1-тапсырма. Талқылау. |
|
Оқулық, |
|||
|
4-сынып оқушысының жалпы адами құндылықтар жөнінде |
|
нота хрестоматиясы, |
|||
|
ұғымдық түсініктері бар. Оқулықтағы құндылық ұғымы |
үн-бейне |
||||
|
жазушы А. Сейдімбектің «Əйел-Ана» ертегісінен үзінді |
хрестоматия |
||||
|
оқу арқылы ой қозғауға негізделген. |
|
|
|
|
|
|
Күншуақ елі Əйел-Ананың ақылымен аман қалыпты. |
|
|
|
|
|
|
Толықтырылым мақсатында ойтүйін де жасалады. |
|
|
|
|
|
|
«Əрбір ана үшін баласы қымбат, əрбір адам үшін Отаны |
|
|
|
|
|
|
қымбат. Осындай адамға ғана тəн махаббат, сүйіспеншілік, |
|
|
|
|
|
|
мейірімділік сезімдер құндылық деп аталады. Құндылық – |
|
|
|
|
|
|
бұл ұғым, яғни қандай да бір нəрсенің мəнділігі, |
|
|
|
|
|
|
маңыздылығы, қалаулылығы, қымбаттығы. Басты |
|
|
|
|
|
|
құндылықтар: Отан, отбасы, ана тілі, рəміздер». |
|
|
|
|
|
Сабақтың ортасы |
(МК, Ұ) 2-тапсырма. Музыка тыңдау жəне талқылау. |
|
Оқулық, |
|||
|
«Көк тудың желбірегені» (өлеңін жазған: Алмас |
|
нота хрестоматиясы, |
|||
|
Ахметбекұлы, əнін жазған: Ермұрат Зейітхан) əніне |
үн-бейне |
||||
|
түсірілген бейнебаян негізінде құндылық ұғымын |
хрестоматия, |
||||
|
талдауды жалғастырады. Бейнебаянда өте əсерлі, |
|
«Көк тудың |
|||
|
патриоттық сезім тудыратын құндылықтарды балалар |
|
желбірегені» əніне |
|||
|
өздері атап, пікірлерін ортаға салады. Сабақтың басында |
|
түсірілген бейнебаян |
|||
|
қозғалған басты құндылықтар толықтай əн бейнебаянда |
|
https://www.youtube.c |
|||
|
қамтылған. |
|
om |
|
|
|
|
(М) Мұғалім марш сипатына жақын жазылған музыкалық |
|
ON2M |
|
||
|
шығарманың кіріспесіндегі əуенде домбыра мен үрлемелі |
|
|
|
|
|
|
аспаптар үйлесімділігін балаларға сезінуіне ықпал ете |
|
|
|
|
|
|
білуі керек. |
|
|
|
|
|
|
Əн тыңдалғаннан кейін оқулықта түйіндеме жасалынған |
|
|
|
|
|
|
жəне Елбасымыздың сөздері келтірілген: |
|
|
|
|
|
|
«Бұл дүниеде біздің бір ғана Отанымыз бар, ол – тəуелсіз |
|
|
|
|
|
|
Қазақстан». (Нұрсұлтан Назарбаев) |
|
|
|
|
|
|
3-тапсырма. Орындау. |
|
|
|
|
|
|
Əн əуені есте тез сақталады. Үйрету барысында |
|
|
|
|
|
|
қиындықтар келтірмейді. Мұнда да мəтіндегі басты |
|
|
|
|
|
құндылықтар туралы ұғымдар назардан тыс қалмауы
керек.
Мысалы: «Таласқа түссе, жан мен ту, жан емес, маған керегі – Көк тудың желбірегені» деген өлең жолдары.
4-тапсырма. Шығармашылық жұмыс.
(Т) Əн əуені нақты игерілгеннен кейін екі дауыста шағын үзінді беріледі (6 такт).
Сабақтың соңы |
(МК, Ұ, Т) Бағалау. |
|
||
|
Екі топ өз орындауларын таныстырады жəне бағалайды. |
|||
|
Мына сұрақтарға жауап беру: |
|
||
|
– Екі дауыста орындау барысында қандай қиындықтарға |
|||
|
тап болдың? |
|
|
|
|
Рефлексия |
|
|
|
|
– Мен не білдім? |
|
|
|
|
– Нені үйрендім? |
|
|
|
|
– Қандай тапсырма қиындықтар туғызды? |
|
||
|
– Қандай тапсырма жеңіл болды? |
|
||
Саралау – |
|
|
Бағалау – |
Денсаулық жəне |
Оқушыларға қалай көбірек |
|
Оқушылардың материалды |
қауіпсіздік техникасының |
|
қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? |
|
меңгеру деңгейін қалай |
сақталуы |
|
Қабілеті жоғары оқушыларға |
|
тексеруді жоспарлайсыз? |
|
|
қандай міндет қоюды жоспарлап |
|
|
|
|
отырсыз? |
|
|
|
|
Қабілеті жоғары оқушыларға |
|
Бақылау; |
Денсаулық сақтау |
|
композицияны орындау барысында |
|
Бағалау өлшемдері мен |
технологиялары |
|
музыканың көркемдеуіш |
|
дескрипторлар бойынша; |
Сергіту сəттері мен белсенді |
|
құралдарын анықтауға тапсырма |
|
Əн орындау кезінде оқушылар |
іс-əрекет түрлері |
|
беруге болады. |
|
|
бір-бірін өзара бағалайды. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін |
||
Сабақтың мақсаты/оқу мақсаттары |
|
пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген |
||
дұрыс қойылған ба? Оқушылардың |
|
сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
барлығы ОМ қол жеткізді ме? |
|
|
|
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|
|
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді |
|
|
|
|
ме? |
|
|
|
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері |
|
|
|
|
сақталды ма? |
|
|
|
|
Сабақ жоспарынан қандай |
|
|
|
|
ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз):
1.
2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.
2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?